roh_levy_h.gif(123 b) roh_pravy_h.gif(123 b)
logo.gif(2 kb)
Vyhledávání na serveru:
 

Rubriky:
Titulní stránka
Elektromagnetismus
Mechanika
Optika
Ostatní
Vesmír
Download
Vzkaz
Tabulka konstant
Test

Google

Krátké zprávy:
 • Dlouhou dobu se na webu moc nového nestalo. Proto vás vyzývám jestli vy máte nějaký užitečný materiál, tak mi ho pošlete na mail I.F.O@seznam.cz a já ho umístim na web. Díky
 • Dne 22.2.2003 jsem spustil tyto www stránky. Doufám , že se budou všem líbit. a pomohou Vám k lepšímu porozumnění fyziky.

 • Anketa
  Líbí se Vám nové stránky?
  Ano obr1.jpg(633 b) 6459
  Jsou dobré obr2.jpg(633 b) 5172
  Trochu obr3.jpg(633 b) 5073
  Ne obr4.jpg(633 b) 6009


  Články autora:


  levy_hor.gif(131 b) pravy_hor.gif(131 b)

  Galvanické články

  Podle L. Galvaniho pojmenované zařízení k přímému převodu chem. energie na elektrickou. Skládá se ze dvou rozdílných, převážně kovových elektrod, které jsou ponořeny do společného elektrolytu, resp. do dvou elektrolytů oddělených průlinčitou nádobou (diafragmou), aniž by se vzájemně dotýkaly. Ve vnějším vodiči, který spojuje elektrody, vzniká pak el. proud. Pro vznikající napětí na elektrodách, které vyvolá el. proud, je rozhodující postavení dotyčných látek v elektrochemické napěťové řadě. První galvanický článek sestrojil r. 1800 N. Volta (tzv. voltův sloup). Do Čech přišly první suché články kolem roku 1898 z Vídně. Článek, vynalezený francouzským chemikem G. Leclanché (1839 až 82), dosáhl u suché baterie napětí 1,5 V. V zinkové nádobce jako negativní katodě a v elektrolytu z 10–20% roztoku salmiaku se jako anoda nachází uhlíková tyčinka, která je obklopena burelem, umístěným do sáčku nebo hliněného válce. V burelu oxiduje vznikající vodík na vodu. Vznikající elektromotorická síla (pův.napětí) má hodnotu 1,5 V. Dalším článkem, který nalezl praktické uplatnění, je článek rtuťový. používá ne např. do naslouchátek, hodinek, expozimetrů apod. Je zdrojem stabilního napětí 1,35 V a jeho životnost je v porovnání s Leclacheovým článkem větší. Je však také dražší. Vlastní článek je uzavřen v obalu z nerezové oceli. Anoda je tvořena lisovaným amalgamovaným zinkovým práškem a katoda směsí oxidu rtuťnatého s grafitem. Póly článku jsou odděleny adsorbentem napuštěným koncentrovaným roztokem KOH, který slouží jako elektrolyt. (Zn + HgO ----> Hg + ZnO). Jiné moderní galvanické články mají elektrody ze rtuti a amalgamu kadmia (např. Westonův článek s normal. napětím 1,018 V), zinku a chloridu stříbra (1,02 V) nebo niklu a kadmia (dá se znovu nabíjet). Galvanické články se dají klasifikovat na:
  a) primární články, které přeměňují chemickou energii v elektrickou
  b) sekundární články, které se dají nabíjet a vybíjet a znovu nabíjet, tedy pracují reversibilně (obráceně) - akumulátory
  c) palivové články, které dodávají elektrický výkon tak dlouho, pokud je jim přiváděno palivo.

  Palivový článek je vlastně galvanický článek pro přeměnu chemické energie plynné látky (vodíku) na energii elektrickou. K přeměně dochází při katalytické reakci s oxidovadlem na elektrodách. Palivové články se vyznačují vysokou účinností přeměny energie (teor. 100%, prakt. 85%) a ekologické výhodností, jediným odpadním produktem je voda. nejznámějším palivovým článkem je článek kyslíkovodíkový.

  Galvani Luigi
  italský lékař a přírodovědec, * 9. 9. 1737 Bologna, † 4. 12. 1798 tamtéž. Objevil r. 1789 při pokusech se žabími stehýnky po něm pojmenovanou galvanickou elektřinu. Galvani připisoval nejprve svá pozorování projevům života, až Alessandro Volta pochopil fyzikální základy galvanických článků.

  Publikováno: 22.02.2003 v rubrice Elektromagnetismus
  Autor: Martin Zikmund
  Čtenářů: 32118
  Zdroj: Kristína Jílková < kittylittlecz@yahoo.com >   Hodnocení:  
  ruka_n.gif(117 b)   1    2    3    4    5    ruka_d.gif(119 b)
  hlasovalo: 215   průměr: 3.27
  Diskuze ke článku
  Datum   Jméno Předmět
  18.02.2008 16:04 lola http://www2.babajaga.pl

  Aktuální články:
  - Spalovací motor s odděleným spalovacím prostorem
  - James Prescott Joule
  - Isaac Newton
  - Archimédes
  - Jaderné elektrárny

  Nejčtenější články:
  - Isaac Newton
  - Motory
  - Blaise Pascal
  - James Prescott Joule
  - Jaderné elektrárny

  Download
  Nejnovější:
  - SPALOVACÍ MOTOR S ODDĚLENÝM SPALOVACÍM PROSTOREM - vynález
  - Elektromagnetismus
  - Sbírka pro 1.ročník
  - Vlnění 2
  - Jednoduché stroje
  Nejstahovanější:
  - Těžiště
  - Jednoduché stroje
  - Pascalův zákon
  - SPALOVACÍ MOTOR S ODDĚLENÝM SPALOVACÍM PROSTOREM - vynález
  - Sbírka pro 1.ročník  roh_levy_d.gif(133 b) roh_pravy_d.gif(123 b)